چیپ ست موازی

چیپ ست موازی چیست؟

شاید در مشخصات محصولات پرتوسازان اصطلاح چیپ ست موازی رو دیده باشید و برای شما سوال شده باشه که این قابلیت چیست و به چه درد می خوره؟
در این مقاله سعی داریم با زبان ساده این قابلیت مهم و منحصر به فرد رو براتون توضیح بدیم
امروزه محصولات نورپردازی با ال ای دی ساخته می شن که این ال ای دی ها با روشن و خاموش شدنشون توی رنگ های مختلف باعث ایجاد جلوه های بصری میشن. روشن و خاموش کردن ال ای دی ها رو اصولا باید از طریق فرمانی هوشمند تحت کنترل داشت که جلوه های بصری قابل درکی رو نمایش بدن.


این فرمان کنترلی از طریق کنترلر ها به ال ای دی ها ارسال می شه که از طریق یک سیم و به صورت سریال ارسال می شه که اصطلاحا بهش فرمان SPI هم گفته می شه. حالا چالشی که اینجا به وجود میاد اینه که اگه یکی از ال ای دی ها بسوزه بقیه ال ای دی های بعد از اون هم خاموش می شن چون این ارتباط به صورت سریال و پشت سر هم هست. مثل اتصال حلقه های زنجیر که اگه یه حلقه پاره بشه زنجیر از اون حله به بعد جدا مبشه و میفته.

چیپ ست موازی
چیپ ست موازی

برای حل این مشکل راهکاری به وجود اومده که به اون اصطلاحا چیپ ست موازی گفته میشه. البته این اصطلاح رو شرکت پرتوسازان از سال 96 برای اوین بار در ایران برای معرفی محصولات جدیدش به کار برد که این قابلیت رو داشتن.
چیپ ست موازی به این صورت عمل می کنه که اگه یکی از ال دی ها سوخت باز هم دیتای کنترلر رو از خودش رد میکنه و به ال ای دی بعدی میرسونه و اجازه نمیده بقیه ال ای دی ها خاموش بمونن. این قابلیت بسیار مهم توی تجهیزات نورپردازی یک انقلاب بزرگ محصوب میشه چون بزرگترین عیب محصولات نورپردازی SPI همین مورد بوده که با یا این راهکار برطرف شده.

چیپ ست موازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *